Безбедност и глобализација (2ТОКБО4)

Универзитет у Београду

ЕСПБ: 6.0

Садржај теоријске наставе

Глобализам као идеологија. Нови светски поредак као систем у настајању. Глобализација као процес. Перспективе односа глобалног и националног. Одрицање од дела националног суверенитета као услов безбедносног глобализовања. Глобална, регионална и колективна обавештајна делатност. Изградња глобалног међународно-прихватљивог модела борбе против нових безбедносних изазова. Србија и глобална безбедност. Србија и регионална безбедност.

Садржај практичне наставе

Предуслов

Циљ

Глобализам као идеологија, нови светски поредак као систем и глобализација као процес представљају оквире у којима се рефлектује друштвени и политички живот свих земаља света. Глобализација је уједно и процес који подразумева колективну безбедност као важан задатак спољне и унутрашње политике већине држава на свету. Тако схваћена глобална и регионална безбедности као идеја и као пракса представља импулс за ново, веома значајно подручје масовног размаха извесних грана модерне науке. Данас неминовно долази до удруживања држава на плану увећања сопствене безбедности, као и ангажовања најмоћнијих међународних организација и савеза на безбедносном плану, али и до стварања нових безбедносних изазова као што је тероризам који се такође глобализовао и пркоси носиоцима глобализације.

Литература

Симеуновић, Драган, Нација и глобализација, Ниш, Зограф, 2010 (стр. 7- 128) - Милашиновић, Радомир, Увод у теорије конфликата, Факултет цивилне одбране, Београд, 2004. - Симеуновић, Драган, Нови светски поредак и национална држава, Београд, Ферко, 1994 - Кисинџер Хенри, Дипломатија 1, Верзалпрес, Београд, 1999 - Бжежински, Збигњев, Амерички избор: глобална доминација или глобално вођство, ЦИД, Подгорица, 2004 - Нај, Џозеф, Како разумевати међународне односе, Београд, 2006

Тип испитивања

Методе извођења наставе

Наставници