Екологија
Биолошки факултет
Врста студија:
докторске академске студије
По завршеним студијама кандидат стиче научни назив:
доктор наука – еколошке науке
Докторски студијски програм Екологија организује и реализује Биолошки факултет Универзитета у Београду, у сарадњи са стручњацима из других релевантних установа.
Студијски програм носи укупно 180 ЕСПБ, траје 3 године и обухвата четири модула: Екологија биљака и фитогеографија, Екологија животиња и биогеографија, Заштита биодиверзитета и Хидроекологија. У оквиру сваког модула организује се настава из 4 обавезна предмета, од чега су три заједничка за све модуле, и већег броја изборних предмета. У договору са ментором студент може да бира изборне предмете и из других студијских програма које организује Биолошки факултет. Изборни део програма планира се према индивидуалним потребама кандидата, у зависности од претходног образовања и искуства.
Програм се остварује кроз активну наставу која обухвата предавања, друге видове интерактивне теоријске наставе и студијски истраживачки рад и индивидуални рад студената.
Циљеви студијског програма
Циљ програма је да обезбеди оквир за развој високообразованих и креативних младих научника од којих се очекује да у будућности преузму водеће позиције у научним истраживањима, универзитетској настави и делатностима у којима се екологија, биогеографија и заштита животне средине и биодиверзитета примењују. Програм треба да пружи студентима квалитетно теоријско знање и практично искуство, као и специфична знања и вештине из ужих области у којима раде сопствена истраживања. С обзиром на сложеност и значај обухваћених феномена, реализација програма покрива како фундаменталне тако и апликативне аспекте истраживања, праћења, заштите, очувања и одрживог коришћења богатог и разноврсног живог света Балканског полуострва.
Исходи студијског програма
Програм нуди оспособљавање за академски и научно-истаживачки рад, као и примену знања и вештина у анализи, мониторингу, управљању и заштити биодиверзитета Балканског полуострва. Омогућава се профилисање према нивоима еколошке организације (специјском, популационом и предеоно-екосистемском нивоу), као и према медијуму животне средине (терестрични и акватични екосистеми и станишта).
Различити облици итерактивне наставе стимулишу студенте да независно формирају и слободно износе своје мишљење, да фокусирају најважније научне проблеме у појединим ужим областима екологије, биогеографије и заштите биодиверзитета и формулишу питања везана за њихово решавање, да аргументовано заступају своје ставове, да критички анализирају и интерпретирају своје резултате као и резултате других аутора, хипотезе и теорије са којима се сусрећу проучавајући литературу, да примењују своје знање и идеје у решавању проблема на које наилазе у раду на свом истраживачком пројекту.
Кроз писање и јавну презентацију есеја и семинарских радова студенти стичу драгоцено искуство које им помаже у савладавању вештине писања научних радова и усмене комуникације са аудиторијумом. Писањем предлога сопственог истраживачког пројекта студенти се уз помоћ својих ментора и чланова комисија оспособљавају да јасно и прецизно дефинишу своје истраживачке циљеве и дизајнирају одговарајуће експерименталне приступе на начин који омогућава добијање квалитетних и биолошки релевантних резултата истраживања и праћење реализације пројекта.
Услов за упис на студије
Право уписа имају лица која су завршила одговарајуће основне и мастер академске студије са просечном оценом изнад 8.00.
На овом студијском програму постоје следећи модули:
Назив |
Акроним |
Семестар |
Инф. о модулу |
|
На овом студијском програму се држе следећи предмети:
Акроним |
Назив |
ЕСПБ |
Семестар |
Модул |
Изборност |
Екстерни линк |
|