Примењена и компјутерска физика
Физички факултет
Врста студија:
мастер академске студије
По завршеним студијама кандидат стиче научни назив:
мастер физичар
Студијски програм Примењена и компјутерска физика има оптерећење од 60 ЕСПБ бодова и обухвата изборне (25 ЕСПБ бодова) предмете, студијски истраживачки рад (15 ЕСПБ бодова) и дипломски рад (20 ЕСПБ бодова). У оквиру изборних предмета студенти бирају предмете које нису слушали на основним студијама и/или више курсеве основних предмета. Студенти се кроз индивидуални рад са ментором, у оквиру студијског истраживачког рада и кроз израду дипломског рада, усмеравају ка самосталном истраживачком раду.
Предвиђене методе извођења наставе су предавања, лабораторијске (експерименталне) вежбе, теоријске вежбе и семинарски радови. Имајући у виду све специфичности овог студијског програма, у оквиру лабораторијских вежби предвиђен је самосталан рад, који укључује и употребу најсавременијих апарата и уређаја. Физички факултет располаже најмодернијим инструментима који ће студентима бити на располагању за обуку.
Настава се изводи кроз рад са малим групама студената и кроз индивидуални (менторски) рад, док су методе рада прилагођене броју студената (консултације, семинари, итд). Посебан акценат је на експерименталном раду са елементима истраживачког рада који се по правилу обавља у тимском раду у истраживачким (наставничким) лабораторијама.
Циљеви студијског програма
Примарни циљ студијског програма је да изгради стручњаке са високим нивоом фундаменталног и примењеног знања из различитих области физике, примењене и компјутерске, чија ће мастер диплома (заједно са дипломом основних студија) бити препозната/призната од стране свих европских институција и која ће омогућити студентима да нађу одговарајуће запослење или да наставе докторске студије из физике или сродних дисциплина на домаћим или на неком од европских универзитета.
Исходи студијског програма
Студенти ће бити оспособљени да изведу, у оквиру тимског рада (али и самостално), све фазе дела истраживања у оквиру истраживачког (научног) или иновационог(технолошког) пројекта. Стећи ће искуство у раду са савременим инструментима који се користе у истраживачким лабораторијама.
Студенти ће бити у стању да примене самостално комплексне хемијске протоколе и биће фамилијарни са применом рачунара у свим фазама истраживачког рада. Биће у стању да усмено и писмено презентирају резултате свог рада на научним скуповима.
По завршетку ових студија студенти ће проширити знање из различитих области примењене и компјутерске физике, развиће способности за решавање технолошких и научних проблема применом различитих физичких и рачунарских метода. Биће оспособљени за самосталан рад у физичким лабораторијама различитих апликативних профила и намена (истраживање и развој, контрола квалитета, стандардизација, праћење процеса, итд). Стећи ће знања и вештине потребне за решавање комплексних мерних, технолошких и експерименталних задатака како у индустрији и енергетици тако и у истраживачким лабораторијама. Стећи ће искуство у самосталном раду на савременим инструментима, као и одговарајућу лабораторијску праксу. Студенти ће бити у стању да у оквиру тимског рада обраде истраживачки проблем, презентирају га у оквиру мастер рада, као и да усмено одбране свој рад.
Услов за упис на студије
Услов за упис на овај студијски програм су претходно завршене академске студије укупног обима од најмање 240 ЕСПБ бодова природних или техничких наука, при чему се по потреби може захтевати полагање посебних испита којима би се њихова предспрема довела на потребан ниво.
На овом студијском програму постоје следећи модули:
Назив |
Акроним |
Семестар |
Инф. о модулу |
|
На овом студијском програму се држе следећи предмети:
Акроним |
Назив |
ЕСПБ |
Семестар |
Модул |
Изборност |
Екстерни линк |
|