Студијски програм „Религија у друштву, култури и европским интеграцијама“ има међународни карактер. Студије су намењене образовању у области друштвено-хуманистичких наука. Студије садрже седам обавезних, пет изборних предмета, и трају четири семестра.
Током летњег и зимског семестра на првој години студија, и летњег семeстра на другој години студенти слушају интензивну наставу у Београду. Предавачи су професори са Универзитета у Београду, Универзитета у Триру, Универзитета у Лондону. Професори са поменутих универзитета ће гостовати и држати своја предавања на Универзитету у Београду. Четврти семестар подразумева рад са ментором и писање завршног рада. Професори са Универзитета у Београду биће ментори при изради радова, а професори са других Универзитета могу бити чланови комисије. Студенти су у обавези да слушају предавања током прва три семестра, учествују у вежбама, пишу семинарске радове и завршни рад.
Завршним радом стиче се 25 ЕСПБ, а кандидат бира ментора, професора са Универзитета у Београду, зависно од теме коју ради. Комисија за одбрану рада може бити мешовитог састава, састављена од домаћих и страних професора, или само од једних.
Циљ студијског програма је да кандидати стекну образовну основу и конкретна знања о феномену религије, њеној улози у савременом друштву, култури и процесима европских и светских интеграција, кроз компаративан и интердисциплинаран приступ. Студије су тако замишљене да студентима обезбеде
- унапређење знања о религијама, о верској настави;
- припрему неопходну за праћење и компетентно учествовање и анализирање међурелигијског и међуцрквеног дијалога, правно тумачење положаја Цркава и верских заједница у савременој Европи, анализу секуларног и религијског аспекта савременог европског друштва.
Стицање знања на програму и предвиђена квалификација стиче се и кроз наставу коју ће изводити професори са различитих универзитета у региону и шире и поделити са студентима своје неопосредно искуство које имају у земљама из којих долазе.
Савладавањем студијског програма „Религија у друштву, култури и европским интеграцијама“ студент стиче следеће опште способности:
- овладавања традиционалним и савременим методама интердисциплинарног истраживања и писања радова;
- укључивања у истраживачке процесе;
- развоја критичког мишљења и оригиналних истраживачких приступа;
- комуникације и сарадње у домаћем и међународном окружењу.
Мастер академске студије може уписати лице које је завршило основне академске студије, остваривши најмање 180 ЕСПБ бодова.