Историја и филозофија природних наука и технологије

Универзитет у Београду

Врста студија:  докторске академске студије
По завршеним студијама кандидат стиче научни назив: доктор наука – историја и филозофија природних наука и технологије
Докторске студије на смеру Историја и филозофија природних наука и технологије трају 3 године. У извођењу наставе на предметима ће се користити сви савремени облици рада: предавања, консултације, тимски рад, истраживачки пројекти, групне и индивидуалне стручне посете, гостовање истакнутих стручњака, е-учење (са одговарајућом софтверском и организационом подршком), дебате, дискусије преко форума и других електронских сервиса, стручна и научна пракса.

Студијски програм Историја и филозофија природних наука и технологије има за циљ образовање професионалних историчара и филозофа науке оспособљених, пре свега, за мултидисциплинарно проучавање наше научно-техничке баштине, историје развоја науке у нашој средини и повезаност њеног развоја са светским токовима.

Кроз овај програм студенти ће овладати конкретним теоријским и мултидисциплинарним знањима из области историје и филозофије науке и технологије, изучавањем значаја науке за развој цивилизације, нарочито оних њених аспеката који су везани за техничку културу. Посебно се изучавају скупови идеја на којима се заснивају поједине науке, као и утицај промене тих скупова на развој друштва и цивилизације уопште. Уједно, проучаваће се и везе науке са техником, технологијом, уметностима, филозофијом и културом уопште.

Савладавањем овог студијског програма студент стиче опште и предметно-специфичне способности које су у функцији квалитетног оспособљавања за музеолошки рад и управљање, архивистику, истраживачки и педагошки рад. Савладавањем студијског програма Историја и филозофија природних наука и технологије студент стиче следеће опште способности:
  • анализе и синтезе, прегледи, пручавања и реконструкције материјалне и текстуалне заоставштине, археолошке грађе, археолошко-архитектонских цртежа, фото материјала, употребних предмета и уметничких дела;
  • овладавања традиционалним и савременим методама мултидисциплинарног истраживања и писања радова;
  • укључивање у истраживачке процесе;
  • развој критичког мишљења и оригиналних истраживачких приступа;
  • примене стечених мултидисиплинарних знања на решавање конкретних историјских проблема и филозофских ставова;
  • комуникације и сарадње у домаћем и међународном окружењу;
  • покретања иницијатива и креативног деловања у условима културних промена и нових научних и техничких достигнућа;
  • усавршавања и допуњавања историјских претпоставки и могућности примене нових резултата истраживања;
  • корелацијe и имплементацију различитих историјских и филозофских интерпретација у нова учења и истраживачке процесе;
  • проверу историјских чињеница, савремених претпоставки и теорија у различитим системима мишљења и културолошким матрицама;
  • познавање и разумевања суштине и карактеристика научних теорија и праксе;
  • разумевање улоге историје и филозофије науке у оквирима националне и глобалне културе;
  • подизање нивоа свести о значају и значењу историјских, филозофских и културних проблема у оквиру природних наука и технологије;
  • сагледавање ширег културног контекста проучавања историје и филозофије науке, њихових мултидисциплинарних интерпретација и резултата;
  • повезивања знања из различитих области историје и филозофије науке са технологијом, уметностима и културним правцима;
  • примене стечених знања у музеолошкој, педагошкој и научно-истраживачкој пракси.

Докторске академске студије може уписати лице које има: 1) завршене мастер академске студије, односно интегрисане студије, са најмање 300 ЕСПБ бодова и општом просечном оценом од најмање 8 на основним академским и мастер академским студијама; или 2) завршене мастер академске студије, односно интегрисане студије, са најмање 300 ЕСПБ бодова и остварене научне радове, на начин уређен општим актом Факултета; или 3) академски степен магистра наука, ако не пријави докторску дисертацију, у складу с одредбом члана 128. Закона о високом образовању; или 4) завршене основне студије према прописима који су важили до ступања на снагу Закона о високом образовању са просечном оценом најмање 8 (осам) и уколико није другачије утврђено посебним условима уписа на одређени студијски програм. Ближи услови уписа су утврђени акредитацијом студијског програма, односно општим актом Универзитета.
Историја и филозофија природних наука и технологије МД 1-3
ИФПНТО1 Наука и култура у Србији 19. и 20. века 10.0 1 МД обавезни
ИФПНТО2 Основи филозофије природних наука 10.0 1 МД обавезни
ИФПНТО2 Увод у историјске студије (методологија научног рада) 10.0 1 МД обавезни